Rozhovory - Junioři 30.07.2019
Autor: Ondřej Mach

Jedna povedená sezona je málo, letos ji musíme potvrdit, říká kouč juniorky Mrázek

Na lavičce litvínovských juniorů začne další sezonu. Radek Mrázek se v obsáhlém rozhovoru vyjádřil k letní přípravě juniorů, nadcházející sezoně nebo mládežnickému hokeji vůbec.

Jak probíhala letní příprava?
Byli jsme s ní spokojeni. Jsme rádi, že jsme zase mohli spolupracovat s Davidem Onuferem, ještě nám pomohla Jana Šimonová jako fyzioterapeutka. Celý realizační tým se s nimi sešel, řekli jsme, jakou máme představu. Co jsme naplánovali, jsme dodrželi a prakticky se nám povedlo všechno stihnout. Musím říct, že to kluci v drtivé většině parádně odmakali. 

Na čem jste nejvíce pracovali?
Zatím jsme jen týden na ledě, k tomu přidáváme fitko doplněné o nějaké běhy. Pracujeme na různých dovednostech, pomalu se snažíme vrátit na led. Už jsme měli i rozdělené tréninky, aby se obránci a útočníci znovu dostali do svých dovedností. Musím říct, že dva měsíce letní přípravy byly hodně zaměřené silově, protože někteří kluci loni po změnách v soutěži nestačili. To byly děti. Dnes už začínají vypadat jako junioři, nabrali pár kil svalové hmoty a za sebe říkám, že mně se letní příprava líbila.

Na ledě se s vámi připravovali i někteří dorostenci. Jak se vám zatím jeví?
Vzali jsme si čtyři kluky z dorostu, protože někteří jsou s nároďákem, tři hráče jsme poslali do Litoměřic, kde je domluvená spolupráce. Takže aby nás nebylo na ledě dvanáct, tak jsme si vzali čtyři kluky z dorostu. Bereme je i na ostatní věci jako fitko nebo běhy. Silově trochu zaostávají, takže se jim to snažíme trochu upravovat, ale perou se s tím velmi dobře. 

Bude se tým nějak výrazně měnit?
(smích) Já říkám, že přijdeme o dva nejproduktivnější hráče, a to nepočítám Myšáka, kterého už vůbec neberu jako hráče juniorky. Mára Berka byl draftovaný do Sarnie a Přéma Svoboda se podle mě prosadí v litvínovském áčku. Ještě odchází Jakub Viedemann, někam do Ameriky, také zkušený bek. Nejvíc nám ale budou chybět Přéma s Márou. 

Jak si myslíte, že to mužstvo poznamená?
Určitě se to projeví. Ti dva to víceméně loni táhli, ale zase je to dobře pro ostatní. Dnešní kluci mají všichni ego hodně vysoko, někteří si s rodiči už dlouho myslí, že by měli hrát extraligu. Tak ať se ukážou, teď je to na nich. Přéma s Márou tu nebudou a oni je musí nahradit. Myslím, že kluci tady na to jsou a šanci dostanou. Loni měla juniorka po několika letech dobrou sezonu. Jedna sezona je ale málo. Letos to musí potvrdit. Když se jim bude dařit, tak třeba přijde šance z áčka. Bez toho to ale nepůjde. 

Má tým bez zmiňovaných hráčů dost lídrů?
Jak říkám, je tu dalších šestnáct lidí, za které to nikdo neodehraje. Oni se musí dát znovu dohromady jako mužstvo a ti lídři by z toho měli vykrystalizovat. Já věřím tomu, že jako loni nás podrží gólmani. Máme tři velmi dobré brankáře, letos určitě dostane daleko větší šanci Ondra Zelenka. Podle mě je gólman základ, pak už je to na těch klucích. 

Nikdy jiný tedy odcházet nebude?
O ničem jiném nevím. Doufám, že nás nikdo nepřekvapí. Kluků jsme se narovinu ptali, zatím tady všichni trénují a tváří se, že tady zůstanou. 

Mohl by kádr ještě někdo doplnit?
Ani o žádných příchodech nevím. Tam je to složité. Vím, že trenérům dorostu se líbili nějací kluci z okolí a chtěli je, a rodiče si na férovku řeknou, že do Litvínova půjdou, když budou hrát juniorku. Dneska všichni spěchají. Mezi trenéry se bavíme, že je dobře, že přidali devátou třídu a dali jim rok navíc. To je strašně znát. Kluci co chodili z devítky do dorostu byli dětičky. Ani v juniorce jsme nevěděli, co s tím budeme dělat. Pro většinu kluků je rok navíc dobře. Ale když pak poslouchám některé rodiče, jak dneska už v páté třídě chtějí hrát za sedmou, v osmé už by chtěli do dorostu a ne-li hrát druhou ligu. Strašně spěcháme. Teď je tu soutěž akademií, o to mohl požádat víceméně každý. Nikdo to léta nechtěl, ale když se udělala soutěž akademií, tak létaly přihlášky. Vždyť ty kluby si to nevybojovaly. Celkově je špatně, jak se k těm dětem chováme. Jak chceme vychovat lídra, když kluka z páté třídy hned rveme do sedmičky? Dejme jim čas.

Myslíte si, že děti negativně ovlivní okolní tlak?
Hlavně ten od rodičů. Když to poslouchám, tak si říkám, že jsme se zbláznili. Kdysi tady nějaký tatínek začal psát články a nikdo na to nereagoval, například svaz. Ten člověk s sebou pak strhnul takovou lavinu negativních věcí, to je prostě špatně. Když vidím rodiče, co s dětmi vyvádí, jak je tahají po všelijakých kempech. Jestli si myslí, že když kluk bude desetkrát víc na ledě než ostatní, tak že bude desetkrát lepší, tak nebude. Ostatní ho dojedou. Já to vidím, jak je vždycky někam nacpou a za dva roky se to srovná. Nechme ho tam, kam v těch žácích patří. Ať klidně dává každý zápas deset gólů, ať je z něj lídr. Pak se uvidí. V téhle republice se strašně spěchá. 

Co říkáte na sezonu Jana Myšáka v extralize?
Už jsem se k tomu několikrát vyjadřoval a myslím, že jsme se k tomu vyjádřili všichni trenéři. Myši je extra hráč, takový tady dlouho nebyl. O to opatrněji se s ním musí jednat. Bylo období, kdy hrál s Frantou Lukešem a Viktorem Hüblem a bylo to výborné. Je to jasné, jsou to skvělí hokejisté, kteří si ho vychovají. Charakterově to je výborný kluk. Stejně pak přišlo období, kdy to na něj padlo, to bylo logické. V tu dobu jsem tvrdil, že se měl vrátit do juniorky. Alespoň načas, aby zase byl na puku, zase byl střelcem. To je hráč, který když vlítne mezi kruhy, tak to tam prostě padne. Sice měl v áčku nějaký icetime, ale šlo o čas s pukem. Myši je tvořivý, koncový hráč a k tomu se dostával čím dál, tím míň. 

Od letošního ročníku se mění formát soutěže. Co si o tom myslíte?
Myslím si, že by to tak mělo být. Vrcholná juniorská soutěž by počtem a systémem měla kopírovat extraligu dospělých. Prostě by to tak mělo být. My se tady shodneme na tom, že nejvyšší juniorská soutěž by měla být druhou nejlepší soutěží v republice. Teď bych ligu akademií zařadil až pod Chance ligu. Kluci na ní nejsou připravení. Udělali jsme juniorku, která je do sedmnácti nebo osmnácti let. Všude po světě je do jednadvaceti. Prostě jim dávají čas, aby se vyhráli a tím soutěž zkvalitňují. A když přijde frajer do dospělých, tak je to frajer, který tam patří a ostatním hráčům se vyrovná. My tam cpeme kluky a soutěžíme o to, kdo tam postaví mladšího. 

Končí i nadstavba, vrací se zápasy za tři body.
Když jsme byli na schůzi akademií, tak jsme hlasovali pro to, aby se to zrušilo. Neviděl jsem v tom přínos. Jestli někdo říká, že naše mládežnické nároďáky neumí hrát prodloužení, tak kolikrát jsme se tam dostali? Klidně to dělejme na tréninku. Loni skončil zápas a nikdo se neradoval. Soupeř vyhrál o několik gólů, měl tři body a věděl, že ještě musí hrát něco navíc. Tam se nikdo neradoval. Za mě je to jen dobře. Ať zápasy vypadají tak, jak mají a hrajeme o tři body tak, jak to bylo vždycky. 

Bude letos opět fungovat spolupráce s A-týmem?
Hráči i trenéři loni chodili na tréninky áčka. Ale zase bych s tím byl opatrný. Když tam někoho pošlete, tak je tam týden a když nám ho vrátí, tak je zklamaný nebo uražený, protože si myslí, že už tam patří. Komunikace s áčkem funguje velmi dobře. Jejich trenéři se ale přijdou podívat na tréninky nebo na zápas, ale toho hráče neznají, jak se chová. Takže je dobře, když spolu realizační týmy komunikují. Myslím, že to bude fungovat. Měla by tam být určitá návaznost, některé systémové věcí by měly fungovat. Nejde to napasovat na všechno - oni mají nějaký kádr, my mámě nějaký kádr. Když uvidíme, že kluci na systém áčka nemají, tak budeme hrát takový systém, který zvládnou. 

Jak s odstupem hodnotíte loňskou sezonu?
Kluci ukázali, že když dodržují pokyny, tak mají na to, aby byli rovnocenným soupeřem nejlepším týmům v republice. 

Chtěli byste na něco navázat nebo se něčeho vyvarovat?
Chtěli bychom zapracovat na konzistenci výkonů. Sice je to mládež, kde to je nahoru dolu, ale nemůže se stávat, že jedenáctkrát za sebou vyhrajeme a pak sedmkrát prohrajeme. Toho bychom se chtěli vyvarovat. Kolikrát je to ale složité, když slyším agenty a rodiče, jak hráčům mydlí hlavy. 

Kde v tabulce byste chtěli skončit?
Samozřejmě by každý chtěl být co nejvýše. Shodneme se tady ale, že jsme tu od toho, abychom kluky připravili pro áčko. Třeba loni jsme na úkor úspěchu obětovali kluky pro A-tým. Jsem přesvědčený, že kdybychom v rozhodujícím utkání měli kompletní sestavu, tak jsme do čtvrtfinále postoupili.

Konto našeho srdce 08.04.2021

Kačenka bude po operaci opět trénovat v rehabilitačním centru v Klimkovicích

V pondělí 12. dubna nastoupí devítiletá Kačenka Zíková na další měsíční rehabilitační pobyt v Klimkovicích. Kačku nečeká jen ozdravný pobyt, ale především pohybový trénink. Po prodělané dětské mozkové obrně a několika rehabilitacích v různých centrech v regionu a dalších v Klimkovicích podstoupila Kačenka operaci.
Více >
Konto našeho srdce 16.03.2021

Při akci Vlasatý zápas se vybralo 127 636 korun. Pomohli jsme Matyldě a dalším čtyřem dětem

V pátek 5. března proběhl třetí ročník Vlasatého zápasu v rámci utkání Tipsport extraligy proti českobudějovickému Motoru. Společně se spolkem Nové Háro a Nadací Orlen Unipetrol jsme pomáhali pětileté Matyldě Peterkové.
Více >
Konto našeho srdce 10.03.2021

Charitativní aukce hraných zlatých dresů Konta našeho srdce

HC VERVA Litvínov draží sadu hraných zlatých dresů včetně štulpen. Zlaté dresy byly vyrobeny pro charitativní akci třetí ročník Vlasatého zápasu. Verva v nich nastoupila na rozbruslení proti Madeta Motor České Budějovice a odehrála celé utkání ve Zlíně. Dresy mají vyšité číslo i nápis na hrudi. Celý výtěžek z aukce poputuje na dobrou věc.
Více >