Mládež 03.07.2014
Autor: Martin Stříbrný

L. Vopat: Bez podpory rodiny se hokej hrát nedá

Jméno Vopat v Litvínově? To je řada skvělých hráčů, kteří si zahráli extraligu, ale také opanovali zámořskou NHL. Mladý útočník Lukáš Vopat je potomkem slavného Jana Vopata mladšího, který je momentálně skautem St. Blues. Podaří se Lukášovi prosadit do nejlepší soutěže světa a napodobí tak své příbuzné?
Litvínovský odchovanec a příslib do budoucna to je Lukáš Vopat. Hokej začal hrát v 5 letech, ale to, že ho začne tolik bavit si uvědomil až později. „S hokejem jsem začínal už v 5 letech, ale hokej jako takový jsem pořádně začal vnímat až v 6. třídě, kdy už jsem si uvědomil, jak hodně mě hokej baví a chtěl bych ho hrát co nejdéle.“ přibližuje mladý forvard. 

V minulé sezoně v mladším dorostu nastupoval střídavě ve všech formacích. Zahrál si také s několika výbornými hráči jako byli Martin Havelka, Kristián Reichel, Filip Helt nebo Jan Bečvář. „Byla to zkušenost hrát s takovými skvělými hráči.“ kvituje mladý útočník. Bohužel se mu v minulé sezoně příliš nedařilo. „Ani přes velkou pomoc kluků se mi moc nedařilo a myslím, že to je škoda.“ dodává zklamaně. 

Hokejová rodina, tak by se dal nazvat domov Lukáše Vopata. Jméno Vopat je v Litvínově pojmem už několik generací, tato rodina vychovala několik skvělých hráčů. „Prvním profesionálem naší rodiny byl můj děda Jan Vopat st., který hrával tady v České republice, a to ve Slávii a v Litvínově. Pak taky strejda Roman, který hrával i v NHL a to za 3 kluby: Chicago, Los Angeles a St. Blues. Poté byl kapitánem také doma v Litvínově. Hokej hraje i můj mladší brácha Honzík.“ objasňuje bohatou rodinnou kariéru.

           

Skvělý hráč byl ovšem i Lukášův otec Jan Vopat ml., který si zahrál také v národním týmu. V současné době sice už nehraje, ale k hokeji má stále blízko. „Táta hrával v NHL za Nashville, Los Angeles a podíval se i do Phoenixu na farmu. Od kategorie U16 pravidelně až do seniorské reprezentace oblékal reprezentační dres. V současnosti dělá hokejového skauta pro St. Blues.“ říká hrdě o svém otci. 

Velkou pozornost měl letošní draft NHL 2014. Lukáš Vopat prozradil, kdo byl jeho českým favoritem. „Draft jsem sledoval jenom v 1. kole, pak už ne. Mým českým favoritem byl David Pastrňák, kde jsem věřil, že se umístí v nejlepší desítce. Můj tip nevyšel, jelikož se umístil na 25. místě, což je podle mě také fantastický úspěch.“ 

Jan Vopat, který je otcem Lukáše dělá skauta pro tým St. Blues a velkou mírou se podílel na výběru kádru tohoto zámořského týmu. „Táta je hlavním evropským skautem, měl hlavní podíl na výběru evropských hráčů. Sleduje samozřejmě i zámořskou aktivitu, ale hlavní zaměření má tedy v Evropě.“ přibližuje mladý forvard práci svého otce. 

              
              Jan Vopat ml. na draftu NHL 2014 (třetí z pravé strany)

Říká se, že podpora rodičů a vůbec rodiny je velmi důležitá. Podpory se mladému útočníkovi dostává ve velké míře. „Má rodina mě podporuje a jsem za to všem moc vděčný. Nejvíce mě podporuje můj otec, trénuje se mnou a hlavně mi věří, za což mu dávám velké díky. Dost mě podporují i moji oba dědové a mamka.“ říká litvínovský útočník. Další podpory se mu dostává i od jeho mladšího bráchy. „S bráchou se navzájem podporujeme a fandíme si.“ říká s úsměvem.

Litvínovský forvard vyčnívá i svou výškou. Patří k největším hráčům mladšího dorostu v Litvínově. Jeho výška má své výhody, ale nevýhody v hokeji. „S mojí výškou mám menší problémy s bruslením a nejsem tak hbitý jako menší hráči. Výhodu mám v dohrávání protihráčů a soubojích jak před brankou, tak v poli. Myslím, že když se do někoho opřu celým tělem, tak to určitě ucítí.“ směje se vytáhlý útočník mladšího dorostu. 

Mladší dorostenci mají již letní přípravu za sebou. Jak jí vnímal Lukáš Vopat? „Byla odlišná od té minulé. Minulý rok byla zaměřená především na vytrvalost. V letošním roce byla zase jiná, jelikož byla zaměřena na výbušnost a dynamiku.“ vysvětluje litvínovský útočník. 
Konto našeho srdce 13.01.2021

Konto našeho srdce vám nabízí svou pomoc i v letošním roce

O podporu KONTA NAŠEHO SRDCE mohou požádat lidé, kteří splňují podmínky žadatele o podporu.
Více >
Mládež 08.01.2021

Další pozvánka! Útočník Skuhrovec znovu pojede na kemp reprezentace U18

Litvínovský útočník David Skuhrovec je znovu v nominaci české reprezentace do osmnácti let. Od 10. ledna se zúčastní pětidenního kempu v jihomoravském Vyškově.
Více >
Konto našeho srdce 31.12.2020

Konto našeho srdce opět rozdávalo radost spolku Nové háro

Spolek Nové háro podporuje onkologicky nemocné děti v celé republice. Spolupracujeme spolu již od roku 2019 a pomohli jsme tak celkem osmi dětem a jedné mladé mamince.
Více >