Klub 04.10.2020
Autor: Šimon Kadeřávek

Litvínov na draftu NHL. Kteří chemici se objevili na nejvyšších příčkách?

Jan Myšák pravděpodobně zahýbá historickými tabulkami na severu Čech, ale nejspíš nedokáže překonat dlouholetý klubový rekord Petra Nedvěda. Jací další hráči byli při hokejové loterii úspěšní a kteří naopak šli na řadu až v závěru?

Poslední hubená léta

Severočeský klub měl v historii několik desítek hráčů, kteří prošli zámořským draftem. Pravdou je, že v posledních letech chemici spíše absentují. Naposledy volilo St. Louis Blues Filipa Helta v roce 2016. Útočník přišel na řadu v 7. kole a stal se 211. volbou celkově. Hráč sice vyzkoušel kanadskou OHL, ale na šanci v prestižní lize stále čeká.

Dalším hráčem, jehož jméno se objevilo na pódiu, je Jakub Petružálek. Toho draftoval New York Rangers v roce 2004 jako 266. volbu. Forvard ale nevstoupil na zámořská kluziště v dresu Jezdců, nýbrž se ocitl mezi hráči Caroliny Hurricanes. Zkušený prvek litvínovského kádru odehrál dvě utkání.

V novém miléniu zkoušeli do NHL proniknout také další hráči. Velkým úspěchem bylo 22. místo Lukáše Kašpara. Nájezdovému specialistovi dali důvěru lidé z týmu San Jose Sharks, Kašpar za Žraloky odehrál 16 zápasů. Ve stejném roce dostal šanci i Zdeněk Bahenský, který do Severní Ameriky zamířil z litvínovské juniorky.

V roce 2003 se vstupní draft konal v Nashvillu a ovládl ho Marc-Andre Fluery. Brankářský trend potvrdila volba Miroslava Hanuljaka, kterého si vybrali místní Predators. Maskovaný muž měl do NHL daleko, protože přišel na řadu až v 7. kole. Hanuljaka ještě doplnil obránce Martin Tůma, ten měl být budoucnost pro Floridu. Mnohem lépe se dařilo Karlu Pilařovi, jehož si vyvolilo Toronto, a to už ve 2. kole.

Druhá volba? Ricci nebo Nedvěd?

Mnohem plodnější a úspěšnější byla pro severočeský klub devadesátá léta. Litvínov se stal líhní hráčů, kteří později okusili atmosféru NHL. Za zmínku stojí rok 1990, který byl pro chemiky velmi sladký. Jako první šel na řadu kanadský útočník Owen Nolan. „PÍTR NEDVED“ zaznělo vancouverským BC Place. Mladý útočník se stal dvojkou celé hokejové loterie.

Tím stanovil i národní rekord, který o dva roky později překonal obránce Roman Hamrlík, ten se stal volbou číslo jedna. Nicméně Petr Nedvěd je nejvýše vybraným litvínovským hráčem. Ve 2. kole sáhli Vancouver Canucks také po Jiřím Šlégrovi. V souvislosti s rokem 1990 by se nemělo zapomínat ještě na jedno jméno. Robert Lang přišel na řadu až jako 133. volba, i přesto má zase sebou úctyhodnou kariéru.

Další klubové legendy nedokázaly Nedvědovo postavení překonat. Velmi blízko byl Martin Škoula v roce 1998, ale nakonec byl vybrán až jako sedmnáctý. Ani Martin Ručinský či Robert Reichel nebyli výše postavení. Prvně jmenovaný prošel 1. kolem, v případě „Albiho“ se jednalo až o kolo čtvrté.

Svobodovo vysoké postavení

Litvínov měl několik zástupců i v 80. letech, kdy nebyly informace o draftování lehce dostupné. Například někdejší reprezentační trenér Vladimír Růžička byl vybrán jako 73. volba týmu Toronto Maple Leafs v roce 1982, do NHL se ale dostal až po sametové revoluci.
 
Specifickým příkladem je Petr Svoboda, zlatý střelec z Nagana. Obránce totiž vydraftoval Montreal už jako 5. volbu, a tak bek zvolil cestu emigrace. Od roku 1984 tak patřil ke konstantním členům Canadiens.


Na závěr by se slušelo zmínit, že v hokejové loterii se také objevila jména litvínovských dvojčat. Viktor Hübl učaroval Washingtonu a František Lukeš pro změnu Phoenixu. Ani jeden se však do zámořské ligy nedostali.

Doufejme, že Jan Myšák vrátí Litvínov na popředí a nastartuje novou éru severočeského hokeje.
Konto našeho srdce 19.11.2020

Kyslíkové koncentrátory budou sloužit široké veřejnosti

Konto našeho srdce společně s našimi partnery Nadačním fondem Hair Servis Pomáhá a společností Kovosreal s.r.o. společně zakoupili 3 kyslíkové koncentrátory pro dlouhodobou oxygenoterapii v celkové částce 75 000 Kč, Terapie pomocí těchto přístrojů je určena k léčbě nemocných s chronickou respirační insuficiencí vzniklou na podkladě plicních...
Více >
Konto našeho srdce 17.11.2020

Pan Stanislav si konečně zajede k lékaři na svém novém skútru

Před 16 lety, ve věku 35 let byla panu Stanislavu Svobodovi z Ústí nad Labem, diagnostikována diagnóza autoimunitního onemocnění, které postihuje centrální nervový systém. Standova pohyblivost se trvale zhoršuje a je stále komplikovanější pomocí kompenzační pomůcky, tedy chodítku, dojít k lékaři, na úřad nebo na nákup.
Více >
Rozhovory - Junioři 13.11.2020

Nová posila juniorky Čech: Litvínov je super město, kolektiv je taky výborný

Litvínovská juniorka před aktuální prapodivnou sezonou přivítala i jednu novou tvář. K týmu se připojil útočník Daniel Čech, který loni nastupoval za Hořovice a PZ Kladno.
Více >