Mládež 14.09.2016
Autor: Martin Stříbrný

Lukáš Vacín mizí za oceán! Klubu jsem velmi vděčný, říká mladíček

Lukáš Vacín, tahoun mladšího dorostu a budoucí naděje litvínovského hokeje, začne novou sezonu za oceánem. Nebude to lehké a bude se mi stýskat, ale musím se s tím porvat, říká s odhodláním mladý útočník!
Od nové sezony budeš působit v zámoří, jaké z toho máš pocity?

Zatím převažují rozhodně pozitivní pocity. Jsem rád, že jsem se mohl dostat do tak prestižní akademie. Poznám zase trochu odlišný styl hokeje, což je podle mého názoru jen dobře. Doufám, že tam také získám nějaké zkušenosti navíc. Jediné, z čeho mám trochu obavy, je škola! (smích) Samozřejmě se mi bude stýskat po rodině, ale věřím, že to zvládnu, musím. 

Kdy vzešel nápad, že by si tam měl odejít?

Napadlo mě to ihned po konci letošní sezony. Nápad odejít do zámoří mi vnukl trenér z jednoho hokejového kempu, který jsem během sezony absolvoval. Sdělil mi, že se v Kanadě koná hokejový tryout, kde bych se mohl ukázat a porvat se o místo v týmu. Ani chvíli jsem neváhal, zdali jet či ne. Nakonec to dopadlo skvěle, jelikož jsem se dostal do týmu. 

(Kapitán mladšího dorostu Litvínova Lukáš Vacín)

Jak tuto informaci přijal tvůj mateřský klub?

Velmi dobře, což mě velmi těší. V klubu s tím neměli jediný problém, za což mu velmi děkuji. 

Věděl o tom už dříve, nebo si mu to předložil jako hotovou věc?

Klubu jsem to dal vědět v půlce července, s prosbou jestli bych tady mohl trénovat, než odletím. Klub mi to v pohodě povolil, s čímž jsem tak úplně nepočítal. Ale jsem za to velmi rád, a také Litvínovu vděční. 

(Litvínovský mladíček v akci)

Co od nového působení očekáváš?

Nejvíce ze všeho si přeji, abych se dokázal v klubu prosadit a nebýt pouze hráč do počtu. Nechtěl bych se za rok vracet s tím, že jsem neuspěl. Doufám, že tam nasbírám hodně zkušeností. Je známé, že se za oceánem hraje hodně fyzicky náročný hokej, na rozdíl od evropského stylu hokeje. 

Vedla k tomuto kroku i vidina draftu NHL, který tě čeká za necelé dva roky?

Ano, určitě i toto hrálo svou roli. Osobně jsem toho názoru, že hráči, kteří jdou na draft z americké či kanadské juniorky, mají lepší šanci se v něm prosadit. Ovšem draft je ještě daleko, během těch dvou let se může stát hodně věcí, ať dobrých, nebo špatných. Samozřejmě doufám, že se mi bude dařit a jednou draftem projdu. (úsměv) 

Jak se s tím smířili tví rodiče?

Popravdě? Nesmířili! (smích) Určitě se jim bude stýskat stejně jako mě, ale to je život, musíme to vzít všichni tak, jak to je. Vím, že nebýt jich, nikdy bych neměl namířeno za oceán. A nejen to. Nebýt jich, nikdy jsem ani hokej hrát nemusel, podpora rodičů je hrozně důležitá a jsem rád, že mě se dostala, za což bych jim chtěl moc poděkovat. 

Kde tam budeš bydlet, kdo se o tebe bude starat atd.?

Měl bych bydlet v takzvané residenci, což je ubytování přímo od akademie. Na pokoji bych měl mít dva spolubydlící. Vše okolo by mělo být zařízené od klubu. Je tu ještě varianta, že bych měl bydlet v rodině, ale uvidím, jak se to vyvine. 

(Lukáš v reprezentačním dresu)

Co na to říkali tví spoluhráči, když se to dozvěděli?

Spoluhráči se to dozvěděli v podstatě ve stejnou dobu jako klub. Ale nikdo to nebral nějak vyloženě špatně, ani žádné negativní ohlasy ve smyslu nějakých pomluv, či nadávek jsem nezaznamenal. Dost kluků mi popřálo hodně štěstí. Spoustu z těch kluků znám od mala a jsem vděčný za to, co všechno jsem s nimi mohl prožít. Děkuji, klucí! 

Byl jsi už někdy dříve v Hill Academy?

Ne, přímo tam jsem ještě nebyl. V zámoří jsem byl s hokejem ale už dvakrát. Jednou v roce 2013 na turnaji v Québecu, podruhé letos v dubnu na zmiňovaném tryoutu v Detroitu. Hill Academy sídlí ve městě Vaughan, který je přibližně asi čtyřicet kilometrů od Toronta. 


Více informací o The Hill Academy ZDE
Rozhovory - Junioři 06.07.2020

V Litvínově jsem toho zažil hodně, přemítá Dufek. Co říká na kapitánskou zkušenost?

Dalším hráčem, který v nadcházejícím ročníku nebude pokračovat v litvínovské juniorce, je Ondřej Dufek. Loňský kapitán a rodák z Moravy strávil na severu Čech podstatnou část hokejového dospívání, nyní je před ním přesun do dospělého hokeje.
Více >
Rozhovory - Junioři 03.07.2020

Martin Pejsar o budoucnosti, letech v mládeži nebo dospělém hokeji

Jeho čas v mládežnických kategoriích chemiků se nachýlil. Brankáře Martina Pejsara čeká v dalším ročníku velký krok, a to přechod do seniorského hokeje. „Pár nabídek se mi naskytlo, podle toho se budu rozhodovat,“ říká dvacetiletý gólman.
Více >
Konto našeho srdce 29.06.2020

O víkendu proběhla první grilovačka s Kontovkou

Petr Kalinovič se v loňské sezóně zapojil do soutěže Kontovka, kde fanynky a fanoušci HC VERVA Litvínov přispívají na transparentní účet za kanadské body vybraného hráče. Petr si vybral Františka Lukeše a díky jeho kanadským bodům dosáhl na nejvyšší cenu, kterou je grilovačka od Konta našeho srdce. Na sobotním grilování předal František Lukeš...
Více >