A-tým 09.10.2020
Autor: Šimon Kadeřávek

POSILA: Patrik Demel, obránce, který okusil atmosféru amerických soutěží

Sezóna sice není v plném proudu, ale Litvínov neponechal nic náhodě. V posledních dnech dotáhl přestup mladého bek Patrik Demela. Hráč, který odešel před pěti lety na zkušenou do Spojených států, se poprvé objeví v Tipsport extralize. Podívejte se, jak se Demelovi dařilo v minulosti a co má ve svých čtyřiadvaceti letech za sebou.
Narodil se 28. listopadu 1995 v Ostravě. Tam se také dostal poprvé k hokeji, jeho mládežnickým týmem se stala Poruba. V jejím dresu se objevil v sezóně 2009. Obránce odehrál v mládežnických kategoriích 26 zápasů, ve kterých nastřádal 8 bodů. V debutovém ročníku ale zaznamenal jedenáct mínusových bodů.

Námluvy s Vítkovicemi

Zlepšení nastalo o rok později, to už patřil ke stabilním členům porubského dorostu. Důkazem je 34 střetnutí, bodově si polepšil o jeden zářez. Výrazně se mu ale dařilo ve statistice +/-, kde mu svítila číslovka 29. Jeho umu si všimli v nedalekých Vítkovicích, které s Porubou úzce spolupracují. Sezonu 2011/12 rozložil Demel mezi reprezentaci, Vítkovice a právě Porubu.

Za mládežnický výběr odehrál tři zápasy, ale ani jednou se neprosadil. Podobně to probíhalo i ve Vítkovicích, kde se podílel pouze na dvou brankách. Zato v domácí Porubě to byla jiná káva. Demelovi se dařilo především v produktivitě. Za třicet jedna zápasů posbíral 21 bodů, což jsou na obránce velice dobrá numera.

Přesun do juniorky nastal v ročníku 2012/13, Demel v témže roce pomohl i dorostu v Porubě. Se spoluhráči vybojoval účast v play-off, kde se stal důležitým prvkem. Obránce odehrál sedm zápasů, ve kterých se pětkrát prosadil. Následně se na dva roky usadil ve Vítkovicích, statistiku ale neměl vůbec špatnou.

Na zkušenou do USA

Z hlediska bodového zisku se ukazatel zastavil na čísle čtrnáct. Velmi dobře mu vyšla také kolonka s plusy a mínusy, kde zaznamenal +21. V dalším ročníku dokonce přibylo na jeho dres „áčko“. Zároveň se jednalo o poslední rok, kdy se Demel dostal do reprezentačního výběru. Po sezoně 2014/15 začalo rozhodování, kam povedou jeho další kroky.


Mladý bek zvolil zámoří, usídlil se v týmu Bismarck Bobcats hrajícího NAHL. Demel odehrál 67 zápasů, ve kterých získal 40 bodů. Vedle hokeje samozřejmě komplexní obránce začal ve Spojených státech studovat, dostal se do týmu American International College, kde strávil 4 roky. V lize si připsal 110 startů, ve který posbíral 55 bodů. Na univerzitě získal také prestižní ocenění nejlepšího studenta v ročníků.
Na sklonku letošní sezony se Demel rozhodl pro návrat. Nejdříve se připravoval s Vítkovicemi, za které dokonce odehrál pět zápasů v Generali Česká Cupu. Hned v prvním utkání na sebe strhl pozornost, když vstřelil branku. Po přípravě ale nedospěl s Riderou k dohodě. Nakonec si plácl se severočeským Litvínovem.

Pro přesun hovořily i sympatie, které má k Vladimíru Országhovi. Demel si jasně uvědomuje, že jeho kariéra je v důležité fázi, pokud by se mu v Litvínově dařilo, může se do zámoří ještě vrátit. V rámci kontraktu má zařízené střídavé starty v mateřské Porubě. Doufejme, že obránce pomůže chemikům k tomu, aby se vrátili na vrchol.
Konto našeho srdce 19.11.2020

Kyslíkové koncentrátory budou sloužit široké veřejnosti

Konto našeho srdce společně s našimi partnery Nadačním fondem Hair Servis Pomáhá a společností Kovosreal s.r.o. společně zakoupili 3 kyslíkové koncentrátory pro dlouhodobou oxygenoterapii v celkové částce 75 000 Kč, Terapie pomocí těchto přístrojů je určena k léčbě nemocných s chronickou respirační insuficiencí vzniklou na podkladě plicních...
Více >
Konto našeho srdce 17.11.2020

Pan Stanislav si konečně zajede k lékaři na svém novém skútru

Před 16 lety, ve věku 35 let byla panu Stanislavu Svobodovi z Ústí nad Labem, diagnostikována diagnóza autoimunitního onemocnění, které postihuje centrální nervový systém. Standova pohyblivost se trvale zhoršuje a je stále komplikovanější pomocí kompenzační pomůcky, tedy chodítku, dojít k lékaři, na úřad nebo na nákup.
Více >
Rozhovory - Junioři 13.11.2020

Nová posila juniorky Čech: Litvínov je super město, kolektiv je taky výborný

Litvínovská juniorka před aktuální prapodivnou sezonou přivítala i jednu novou tvář. K týmu se připojil útočník Daniel Čech, který loni nastupoval za Hořovice a PZ Kladno.
Více >
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC VERVA Litvínov
HC Olomouc