A-tým 31.07.2020
Autor: Ondřej Mach

POSILA: Uvis Janis Balinskis, lotyšský zadák se zkušenostmi z KHL a tří MS

Vedení Litvínova před nadcházející sezonou shánělo kvalitního obránce, který by posílil defenzivní val. Jedním z posledních přírůstků se stal Uvis Janis Balinskis. Třiadvacetiletý rodák z Lotyšska toho i přes svůj relativně nízký věk stihl poměrně dost, podívejme se společně na jeho dosavadní kariéru.
Uvis Janis Balinskis se narodil 1. srpna roku 1996. Po ledové ploše se poprvé začal prohánět v dresu klubu Venta 2002, v dorosteneckém věku pak hrál za tým Tukums. Už v tomto věku ukazoval své ofenzivní nadání, v sezoně 2012/13 v dorostu zaznamenal skvělou bilanci bodu na zápas.

Následně se mladý obránce rozhodl pro poněkud netradiční krok, z Lotyšska se přestěhoval do jiné země na pobřeží Baltského moře – do Německa. Tamní hokej je v posledních letech na vzestupu, stačí se podívat například na výkony Leona Draisaitla či stále se zlepšující mladé hráče. 

Balinskis zakotvil v Augsburgu, kde nakonec strávil dva roky. V prvním ročníku navázal na bodové úspěchy z rodné země a patřil k nejproduktivnějším článkům svého týmu, o rok později si s mužstvem zahrál kvalifikaci o postup do elitní juniorské soutěže. 

Rok 2015 předznamenal jeho návrat do vlasti, po Balinskisovi tehdy jako po nadějném zadákovi sáhla Riga. V jejím dresu si tehdy devatenáctiletý mladík dokonce vyzkoušel Kontinentální hokejovou ligu, drtivou většinu sezony ale odehrál v juniorské MHL. 


Jeho výkony však nezůstaly bez odezvy, během tohoto ročníku přišla první pozvánka do reprezentační dvacítky. Balinskis zakrátko udělal takový progres, že v juniorském týmu Rigy dostal roli kapitána a za áčko zvládl přes dvacet zápasů. 

Rychlou cestu vzhůru pouze podtrhlo povolání na seniorské mistroství světa 2017, kde lotyšský benjamínek sbíral zkušenosti proti hvězdám Švédska, Spojených států nebo Ruska. Balinskis se od té doby stal pravidelným účastníkem světových šampionátů, v roce 2018 s národním týmem oslavil překvapivý postup do čtvrtfinále turnaje. 

S přibývajícími sezonami rovněž rostla jeho role v rámci Dinama. Zatímco v ročníku 2017/18 naskočil do 28 zápasů, o rok později už z toho bylo 37 duelů a jedenáct kanadských bodů, tedy osobní rekord spolehlivého beka. 

Loňských třináct bodů dokonce stačilo na status nejproduktivnějšího obránce Rigy. Klub z hlavního města Lotyšska ale v současnosti sužují ekonomické problémy.

Možná i z toho důvodu se Balinskis rozhodl zvednout kotvy. Jeho dlouhodobým cílem je NHL, v Litvínově by měl figurovat jako jeden z prvních dvou obránců. „Litvínovu chci pomoct vyhrávat. Udělám pro to všechno v obraně i v útoku,“ řekl jasně v nedávném rozhovoru. 

Naplní skutečně na severu svůj potenciál?
Mládež před 3 dny

Pátá třída má za sebou soustředění, podpořit je dorazil David Štich

Na přelomu prázdnin absolvovali páťáci, tak jako každoročně, letní soustředění v horském areálu Lesná. Kluci se zde společně připravovali na novou sezónu a užili si i jiných aktivit.
Více >
Mládež 04.08.2020

Mládež se vrací do běžného režimu

Vedení HC Litvínov, sportovní spolek dnes oznámilo, že se mládežnický oddíl po koronavirové nákaze vrací zpět do normálu.
Více >
Konto našeho srdce 27.07.2020

Konto našeho srdce se spolkem Nové háro splnily Barunce sen o novém pokojíčku

Při březnové sbírce na vlasatém zápase jsme spolu s vámi vybrali na paruku pro onkologicky nemocnou mladou maminku Janu. Peníze ze sbírky jsme předali Novému háru a to rozhodlo, že z peněz, které se vybrali nad rámec paruky, použijí na pomoc 13leté slečně Barunce z Lounska, která si prošla onkologickou léčbou.
Více >
×
Dnes v 17:30 | Muži
HC VERVA Litvínov
HC Energie Karlovy Vary