A-tým 28.04.2020
Autor: Ondřej Mach

Zdeněk Orct slaví padesátiny! Jaká byla jeho hokejová cesta?

Významné životní jubileum slaví litvínovský trenér brankářů, Zdeňku Orctovi je dnes padesát let. Bývalý vynikající gólman v Litvínově zanechal nesmazatelnou stopu. Připomeňte si s námi jeho kariéru!
Zdeněk Orct se narodil 28. dubna 1970 v Liberci. První hokejové krůčky udělal v tamním hokejovém klubu a po dokončení školy vyslyšel nabídku Litvínova. V dresu chemiků se v nejvyšší soutěži poprvé objevil v sezoně 1988/89. Jeho největším klubovým úspěchem v hráčské kariéře je stříbrná medaile z roku 1996. 

Na severu nakonec strávil třináct ročníků a ve většině z nich byl brankářskou jedničkou. Za dobu svého působení v Litvínově se zařadil mezi nejlepší brankáře, a dokonce se probojoval na dva světové šampionáty, přičemž v roce 1993 získal s národním týmem bronzovou medaili. 

S klubem si dohromady šestkrát zahrál vyřazovací část extraligy a svá čísla několikrát vyšponoval přes 93 %  co se týče úspěšnosti zákroků. Před sezonou 2001/02 přestoupil do Kladna, kde strávil následujících osm let. 

S týmem sice ve svém prvním ročníku z extraligy sestoupil, hned za rok se ale do nejvyšší soutěže vrátil. Kromě toho si vyzkoušel krátkou epizodu v ruské Kazani nebo pražské Slavii, závěr bohaté kariéry si zpestřil anabází v prvoligovém Ústí nad Labem. 

Tím ale jeho hokejový příběh nekončí. Orct se v dubnu roku 2014 stal litvínovským trenérem brankářů a měl velký podíl na vzestupu Pavla Francouze, který byl v roce 2015 nedílnou součástí zlatého týmu. Orct tehdy přišel s novými trenérskými metodami a pod jeho vedení se dost zlepšili i jiní litvínovští gólmani. 

Jeho práce si všimli v reprezentaci, kde rodák z Liberce v posledních dvou letech působí rovněž jako brankářský kouč.

Všechno nejlepší, Ori!

Junioři včera

PŘEHLED: Kdo před novou sezonou opustil litvínovskou juniorku?

Litvínovští junioři se v nadcházející sezoně budou muset obejít bez tří hráčů ročníku 2000, které čeká přesun do seniorské kategorie. Koho už v černožluté juniorce neuvidíme?
Více >
Rozhovory - Junioři 06.07.2020

V Litvínově jsem toho zažil hodně, přemítá Dufek. Co říká na kapitánskou zkušenost?

Dalším hráčem, který v nadcházejícím ročníku nebude pokračovat v litvínovské juniorce, je Ondřej Dufek. Loňský kapitán a rodák z Moravy strávil na severu Čech podstatnou část hokejového dospívání, nyní je před ním přesun do dospělého hokeje.
Více >
Rozhovory - Junioři 03.07.2020

Martin Pejsar o budoucnosti, letech v mládeži nebo dospělém hokeji

Jeho čas v mládežnických kategoriích chemiků se nachýlil. Brankáře Martina Pejsara čeká v dalším ročníku velký krok, a to přechod do seniorského hokeje. „Pár nabídek se mi naskytlo, podle toho se budu rozhodovat,“ říká dvacetiletý gólman.
Více >